Pisarzowice

Raszów Rędziny

KOŚCIÓŁ W PISARZOWICACH

Pisarzowice

(1287 Rysindorf, 1765 Ober-, Nieder Reussendorf, 1810 Reussendorf, Neu Reussendorf, 1945 Raszów)

• Msze Święte w niedzielę:

Godzina: 08:00 oraz 12:00

• Msze Święte w tygodniu:

We Wtorek, Piątek oraz Sobotę (Godzina według zapowiedzi)

• Rzeźbiony Ołtarz

We wnętrzu zachował się rzeźbiony ołtarz z 1525 roku ze sceną Wniebowzięcia NMP, renesansową chrzcielnicą z 1625 roku, a na ścianach płyty nagrobne z lat 1605-1913.

responsive devices

Historia kościoła w Pisarzowicach

Pierwsza społeczność katolicka została w Pisarzowicach zorganizowana w 1305 roku. Obecny kościół późnogotycki wzniesiony został na początku XVI wieku, potem w latach 1592-1603 przebudowany, restaurowany w 1879 i 1959 roku. Dołączona do nawy neogotycka wieża pochodzi z 1879 roku.

Jest to późnogotyckie założenie jednonawowe z wieżą od zachodu, z dwuprzęsłowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowo-żebrowym.

Zobacz Historię Parafii
responsive devices

Zdjęcia:

Kontakt z Parafią

Najcenniejszym fragmentem kościoła jest mauzoleum hr. von Schaffgotschów z Grodztwa. Znajduje się tu jeden z najliczniejszych i najwartościowszych zespołów sepulkralnych na Dolnym Śl��sku. W centrum kaplicy stoją dwie kamienne, piaskowcowe tumby grobowe